SON DAKİKA

Altın bilgiler

Dergi Haberleri

Altın, kanımızda! İnanması güç gözükse de vücudumuzda ve çoğunlukla kanımızda 0.2 miligram altın bulunuyor. Tarihe yön veren bu değerli metal hakkında bilinmeyen detayları özel olarak araştırdık

-Sarı renge sahip tek metal, altındır. Diğer metaller yalnızca kimyasallarla oksitlendikten veya reaksiyona girdikten sonra sarımsı bir renge dönebilir.

-Dünyadaki altınların nerdeyse tamamı, gezegenimize yaklaşık 200 milyon yıl önce çarpan meteorlar nedeniyle oluştu.

-Altın son derece esnektir. Tek bir ons altın (yaklaşık 28 gram), 5 mil (8 kilometre) uzunluğunda bir altın ipliğe çevrilebilir.

-Saf altın 24 ayardır. 18 ayar altın yüzde 75 saf altın; 14 ayar altın yüzde 58,5 saf altın ve 10 ayar altın yüzde 41,7 saf altından oluşur. Genellikle altın takılar ve eşyalarda kullanılan metalin geri kalan kısmı gümüştür.  Zaman zaman bu kısımlar; platin, bakır, paladyum, çinko, nikel, demir ve kadmiyum gibi metallerin bir kombinasyonundan oluşabilir.

-Olimpiyat altın madalyası 1912 yılına kadar saf altından yapılıyordu.

-Dünyadaki altının üçte ikisi Güney Afrika'dan geliyor. Ayrıca, Hindistan bugün dünyanın en büyük altın tüketicisidir.

-Astronot kasklarının vizörleri, güneş ışığından parlamayı ve ısıyı azaltan çok ince, şeffaf bir altın tabakası (0.000002 inç) ile kaplıdır.

-İsviçre, para birimi altına bağlı son ülke idi. İsviçre Frangı'nın yüzde 40'ı İsviçre, 1999'da IMF'ye katılana kadar altın tarafından desteklendi.

-Her saatte tarih boyunca kazılarak çıkarlan altının toplamından daha fazla çelik üretiliyor. Dünyada bulunan altınının yüzde 80'inin hâlâ yeraltında gömülü olduğuna inanılıyor.