SON DAKİKA

"Verileri anlamlandırıyoruz"

Dergi Haberleri

Dünyanın ilk dijital pazarlama ve servis sağlayıcılarından Related Digital, geliştirdiği yazılım ve uygulamalarla adeta müşterilerin alışveriş haritasını’ çıkartarak markaların büyümesine katkıda bulunuyor

Dünyanın ve ülkemizin ilk dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcılarından Related Digital, omnichannel pazarlama platformu hizmetleri, yapay zeka destekli büyük veri analizi, segmentasyon, kişiselleştirme, pazarlama çözümleri ve ürün önerileriyle birçok kurumun çözüm ortağı oluyor. Related Digital, Estee Lauder, Ikea, GAP, Siemens, Turkcell, GarantiBBVA, Allianz, Mercedes-Benz, Toyota gibi markaların global çözüm ortağı olduğu gibi, Türkiye’de ise Akbank, Boyner, Gittigidiyor gibi bine yakın şirkete hizmet sunuyor. Related Digital’in 1999 yılında euromessage ile başlayan yolculuğu bugün İstanbul, Hamburg, Dubai ve Londra’da bulunan ofislerindeki 150’yi aşkın çalışanıyla devam ediyor.

DOĞRU KİŞİYE DOĞRU KAMPANYAYI ULAŞTIRIYOR

Hayata geçirdikleri tüm çalışmalarla ürünlerin, İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te Türk mühendisler tarafından geliştirdiğini anlatan Related Digital CEO’su Sedat Kılıç, yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket olduklarını vurguluyor. Markalara sundukları uygulamaların merkezinde ‘anlamlı hale getirilen verilerin’ yer aldığına dikkat çeken Kılıç, “Markalar, müşterilerinin yaptıkları satın alma işlemlerinin ardından oluşan verileri bize iletiyor. Biz de bu verileri ‘anlamlı’ hale getiriyoruz ve müşterilerin adeta ‘alışveriş haritasını’ çıkartıyoruz. Böylece markalar, müşterilerini daha yakından tanıma imkanı elde ediyor ve doğru kampanyayı doğru kişiye ulaştırarak satışlarını artırabiliyor” şeklinde anlatıyor.

Kişiye özel yapay zeka odaklı uygulamaları ve segmentasyon sayesinde de markaların müşterilerin ilgi alanlarına yönelik önerilerde bulunmasına destek sağladıklarını anlatan Kılıç, “E-posta, push, SMS, Google ve Facebook reklamları gibi kampanya araçlarını; tamamen o müşterinin geçmiş alışveriş alışkanlıklarına ve gelecekte de ilgisini çekebilecek içeriklerin oluşturulmasına göre tasarlıyoruz. Özetlersek; eğer bir kişi cep telefonu satın aldıysa, çalıştığımız markaların otomatik olarak o kişiye uzun bir süre cep telefonları ile ilgili kampanya göndermemesini sağlayan teknolojiler üretiyoruz. Kampanya gönderimlerini, iletişim biçimini ya da kurgularını biz yapmıyoruz. Çalıştığımız markalara, mükemmel ve kişiselleştirilmiş kurgular üretebilmeleri için teknolojiler sağlıyoruz. Söz konusu kişi her 15 günde bir cep telefonu satın alıyorsa bu kez de markalara bu durumu göz önünde bulunduran kişiselleştirilmiş kurgular üretebilmesi için teknolojiler üretiyoruz. Hayata geçirdiğimiz uygulamalar, şirketlerin satışlarında yüzde 90 oranında artış yaşanmasını da sağlıyor” diyor.

“TEKNOLOJİ İHRACATINI YÜZDE 500 ARTIRDIK”

Özellikle global şirketlerin sundukları hizmetleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Kılıç sözlerini şöyle sürdürüyor: “Otomotiv, finans, perakende ve turizm sektörleri başta olmak üzere farklı sektörlerde hizmet veren çok sayıda global marka ile çalışıyoruz. Artık firmalar dijital pazarlamanın gücünü fark etti. Daha fazla kişiye dijital pazarlama ile ulaşmak istiyorlar. Biz de geliştirdiğimiz yazılım, ürün ve hizmetlerle firmaların büyümelerine katkı sunuyoruz. Bu bağlamda Türkiye’nin teknoloji ihracatına katkıda bulunuyoruz. Geçen yıl teknoloji ihracatını yüzde 500 artırdık. Bu yıl da aynı performansı sürdürüyoruz. Related Digital olarak gelirlerimizin önemli bir kısmını yurt dışından elde ediyoruz.”