SON DAKİKA

Google Türkiye küçük işletmeleri ihracatçı yapacak

Girişimcilik Haberleri

Google, başlattığı pilot uygulama ile Türk işletmelerin ihracat pazarlarına yönelmesi için çalışma başlattı. Google’un işletmeler için tüm dünya ülkelerinde pazar analizleri ve risk raporlarını Türk işletmelere ücretsiz ve Türkçe olarak açacağını anlatan Google Partners Dijital Pazarlama & Strateji Danışmanı Özgür Aydın, yerel işletmeleri global oyuncu haline getireceklerini ifade etti.

Sağlık, turizm, bilişim, eğitim, film yapımı, lojistik gibi sektörlerde yurtdışı tanıtım harcamalarının yüzde 50’den fazlasının devlet tarafından karşılandığını ifade eden Aydın, “2019 yılı Google için ihracat yılı ilan edildi. Dolar kurunda yaşanan artışla birlikte işletmeler daralan iç piyasaya karşı ihracata yönelmek istiyor. Google Türkiye olarak başlattığımız pilot proje ile Türk firmalarını dış pazarlara açacak ve onların global tanıtımlarına destek olacak entegre çözümler hazırladık. Bir firmanın malını dünyaya tanıtırken ihtiyaç duyacağı tüm çözümleri kapsayacak bir çalışma hazırlıyoruz” diye konuştu.

Google Türkiye ve Destex Digital tarafından İstanbul Dedeman Otel’de bu yıl 2’si düzenlenen Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi’nde, eğitim sektörü başta olmak üzere işletmelerin dijital tanıtım ve tercihleri masaya yatırıldı. Zirveye 38 üniversite ve 100’den fazla kolej katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Google Partners Dijital Pazarlama & Strateji Danışmanı Özgür Aydın, Google Türkiye olarak 2019 yılını ihracat ve dış pazarlara açılma yılı ilan ettiklerini belirterek, Türkiye’nin de dahil olduğu bir pilot uygulamayı hayata geçirdiklerini kaydetti. Proje kapsamında küçük ve orta ölçekteki işletmelerin hem ulusal hem de uluslararası pazarlara açılmalarına yardımcı olacak uygulamalar hazırladıklarını ifade eden Aydın, “Örneğin bir firma Somali’ye oyuncak satmak istiyorsa bir tıkla o ülkede tüketim davranışları, pazar araştırmaları, rakip analizlerine ulaşabilecek. Türkiye’de başlattığımız Google Benim İşletmem, çok büyük ilgi gördü. Daha önce hiç adını duymadığınız firmalar işletmesine ücretsiz olarak Google’a taşıyarak milyonlarca kişiye ulaşma ve işlerini büyütme fırsatı buldu. Bu alanda çok güzel başarı hikayeleri elde ettik. Eğitim sektöründe faaliyet gösteren firmalar Google ürünlerini kullanarak yurtdışından öğrenci çekebilir. Turizm, sağlık gibi sektörlerde Türkiye’de büyük potansiyeller var. Özellikle küçük işletmeler Google için çok değerli. Google olarak öğrenen makineler, dijital asistanlar, sesli aramalar gibi alanlara yatırım yapıyoruz. Artık google araçları programları ezberlemek yerine insan davranışlarını analiz edip düşünen yapıya doğru ilerliyor” şeklinde konuştu.

Dijital Tanıtım Pazarı 2.47 Milyar Dolara Ulaştı  

Zirvede konuşan Destex Digital Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Ünal da yaptığı konuşmada, Türkiye dijital reklam yatırımlarının 2018 yılında yüzde 14,2 artarak 2,47 Milyar TL’ye ulaştığı bilgisini vererek özellikle eğitim sektörü için dijital reklamcılığın öne çıkmaya başladığını ifade etti. Mobil, Oyun, Video reklamlarında artışlar yaşandığına dikkat çeken Ünal, “Arama Motoru reklamları 923 Milyon TL, Sosyal Medya reklamları 411 milyon TL ile pastadan büyük payı alıyor. Öğrenciler veya veliler okul seçerken mutlaka google taraması yapıyor. Google reklamları büyük önem taşıyor. En basit ürünü satın alırken bile googledan fiyat kıyaslaması yapıyoruz. Gündemi takip ederken gazete, internet ve sosyal medya ilk 3 önceliğimiz” diye konuştu.