SON DAKİKA

'Yolculuğun Öncüsü’ girişimi, kazaları azaltacak

Girişimcilik Haberleri

Brisa, Workinlot girişimcilik platformu iş birliği ile başlattığı Yolculuğun Öncüleri açık inovasyon programıyla girişimci ve girişimci adayları ile buluştu. 3 etapta gerçekleştirilen ve 24 farklı şehirde 50 üniversiteye ulaşılan program kapsamında 86 proje arasından 7 finalist belirlendi.

Yolculuğun geleceğini tasarlama vizyonuyla gerçekleştirilen Yolculuğun Öncüleri açık inovasyon programının final etabında Bluedot, Stroma Vision, Gloits, Apptoway, Selvi Technology 'UYAZ' Roadbuddy ve Phoneix Enerji girişimleri yarıştı. 

Final öncesindeki 3 etapta finalistlere para ödülü, mentorluk ve girişimcilik eğitimleri gibi fırsatlar sunan Brisa, final etkinliğinde jüri tarafından birinci seçilen Stroma Vision girişimine 10 bin TL’lik ödül verdi. Yanı sıra elektrikli araç kullanıcılarının mobil uygulama aracılığıyla kendilerine en yakın şarj ünitesini bulabildiği, randevu ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceği Bluedot girişimi, ikinci olarak Kolektif House üyeliği kazandı.

GİRİŞİMLERLE BİR ARAYA GELDİLER

Mobilite, bağlanabilirlik, otonom sürüş, paylaşım ekonomisi ve elektirifikasyon alanlarında meydana gelen dönüşümle birlikte yolculuk deneyiminin yeniden şekillendiğini vurgulayan Brisa Pazar Geliştirme ve Kalite Güvenilirliği Direktörü Bahadır Olkun, “Yolculuğun Öncüleri açık inovasyon programımızla farklı disiplinlerden, altyapılardan yenilikçi çözüm önerileri getiren girişimlerle bir araya geldik, birlikte öğrendik ve keşfettik. Final etabımızın kazananı olan Stroma Vision’ın yanı sıra diğer finalist girişimlerle de temaslarımızı devam ettiriyoruz. Lastiğin ötesinde akıllı hizmetlerimize yenilerini eklemek üzere, yaratıcı, tutkulu ve cesaretli girişimlere önümüzdeki dönemde de kapımız açık olacak, Yolculuğun Öncüleri programımız yeniliklerle devam edecek” şeklinde konuştu.

AMAÇ KAZALARI ÖNLEMEK

Sürücü davranışlarını analiz ederek sürücüleri uyku, yorgunluk ve dikkat dağınıklığı gibi hallerde uyaran Stroma Vision, araçların ön camına monte edilen kızılötesi sensör ile sürücüleri uyarıyor. Uyarıyı alan sürücü veya filo merkezi ise yolculuğu durdurarak veya yolculuğa ara vererek yolculuğun güvenliğini sağlama imkanına kavuşuyor. Girişim, sensöre yüklenen görüntü işleme yazılımıyla ölümlü kazaları azaltmayı hedefliyor. Girişimden sürücüler faydalanabildiği gibi, çok sayıda aracın operasyonunu yöneten filolar da faydalanabiliyor. 

İkinci olan Bluedot girişimi ise, elektrikli araç kullanıcılarının kendilerine en yakın lokasyonda sarj ünitelerini bulmalarını sağlayan bir mobil pazar yeri olarak hizmet veriyor. Girişim elektrikli araç sahiplerine ödeme ve rezervasyon imkanı sunarken, şarj ünitesi sahiplerine yönelik gelir modeli oluşturuyor.