SON DAKİKA

Türkiye’nin 2018’de hazır giyim harcamaları 165 milyar TL’ye yükseldi

Hazır giyim Haberleri

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Hadi Karasu, 2018’de hazır giyim iç pazarının yüzde 20 büyüyerek 137 milyar TL’den 165 milyar TL’ye çıktığını bildirdi. Farkın büyük bölümünün fiyat artışlarından kaynaklandığının altını çizen Karasu, reel büyümenin yüzde 2 – 3 düzeyinde olduğunu söyledi.

Hadi Karasu, Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD) tarafından İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) düzenlenen toplantıda hazır giyim sektörünün 2018 performansı ile  2019 ve sonrası dair beklentilerini anlattı. Karasu, sektörün üretim gücü, istihdama katkısı ve katma değerli ihracatı ile ülke ekonomisi için stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE KÜRESEL HAZIR GİYİM İHRACATINDAN YÜZDE 3,3 PAY ALIYOR

Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon üretiminde aynı zamanda küresel bir aktör olduğunu hatırlatan Karasu, şöyle devam etti:

“Ülkemiz dünyanın 5’inci büyük hazır giyim tedarikçisi. 2017’de 515 milyar dolar olan küresel hazır giyim ticaretinden 17 milyar dolarla yüzde 3,3 pay aldık. İhracatta 2018 yılına kadar önceki 5 yıl boyunca durağan bir dönem geçirdik. Dünya ticaretine paralel bir büyüme gerçekleştirebilseydik 2017’de 20 milyar dolarlık ihracatı yakalayabilirdik. Türkiye olarak mevcut ihracatımızı 10 kat arttıracak potansiyele sahibiz. Potansiyeli harekete geçirerek, geçmiş 5 yılın farkını kapatmak ve ihracatımızı 5 yılda 25 milyar dolara çıkarmak için yol haritamızı uygulamaya koyduk. Teslimatta hızlanma isteğine, coğrafi yakınlığımızı ve hızımızı kullanarak, yakın pazarlarımızla sıcak teması  sürdüreceğiz. Dijitalleşmeye artan taleple oluşan globalleşmeye karsı Endüstri 4.0’a dönüşüm sürecini gerçekleştireceğiz. Tasarım ve marka odaklı yüksek katma değerli üretimle, sürdürebilirliği  gündemde tutarak ve en nihayet ekonomik belirsizliklere karşı finansal tedbirler alarak hedefe daha hızlı ulaşabilmek için firmalarımıza her türlü desteği vereceğiz.”

2019’DA İÇ PAZARDA REEL OLARAK YÜZDE 2 – 3 BÜYÜME BEKLİYORUZ

Hadi Karasu, 2018’in ekonominin genelinde olduğu Türk hazır giyim sektörü için de zorlu geçtiğini söyledi. Yılın ikinci çeyreğinden itibaren artmaya başlayan sıkıntılara rağmen sektörün 2018’i büyüme ile kapatacağını bildiren Karasu, şunları söyledi:

“Hazır giyim sanayi üretimi 2018’de yüzde 8’lik bir büyümeyi yakaladı. Büyümenin 5 - 6 puanı ihracat, 2 - 3 puanı ise iç pazar kaynaklı. Kapasite kullanımında yüzde 80’e dayandık. Hazır giyim iç pazarı ise yaklaşık yüzde 20 büyüdü. 2017’de 137 milyar TL olan hazır giyim iç Pazar harcamamız 28 milyar TL artışla 165 milyar TL’ye ulaştı. 

Farkın yüzde 17 - 18’i fiyat artışlarından kaynaklanıyor. Reel olarak pazarda yüzde 2 - 3 düzeyinde bir büyümeden söz edebiliriz. İhracatta ise yaklaşık yüzde 5’lik bir büyüme ile 18 milyar dolara yaklaştık. Zorlu bir yıl olmaya aday görünen 2019’da hazır giyim ihracatımızın 19 milyar dolara çıkaracağımızı öngörüyoruz. Yurt içinde ise dengeleme politikaları ile birlikte hazır giyim harcamalarında reel büyümenin yine yüzde 2 - 3 aralığında kalacağını tahmin ediyoruz.”