SON DAKİKA

Güral: 2020’de ihracatta katma değerli ürünlerimiz yüzde 30 seviyesinde olacak

Şirketler Haberleri

İhracat ile ilgili önemli açıklamalar yapan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli "2019 yılında ihracat alanında marka olarak ortaya koyduğumuz hedeflerimizi tutturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2020 yılında ihracat rakamlarımızı yükseltmeyi hedefliyoruz. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2019 yılında yaptığımız yüzde 45 ihracatın içindeki yüzde 20’lik dilimini katma değerli ürünler oluşturdu. 2020 yılında ise katma değerli ürünlerin ihracattaki payını yüzde 30 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

Porselen tasarımında Türkiye’nin ulaştığı son noktanın bir yansımasını oluşturan “Ayla” ve “Aura” Koleksiyonları’nın lansmanı, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Güral, Kütahya Porselen İcra Kurulu Üyesi Müzeyyen Şirin, “Ayla’’ Koleksiyonu’nun Tasarımcısı Kunter Şekercioğlu, “Aura” Koleksiyonu’nun Tasarımcıları Şenol Duman ve Fatih Özger’in katılımıyla, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında yapıldı.

Kütahya Porselen olarak; kullanıcılar için ‘‘mükemmelliği yeniden tasarladıkları’’ Alya ve Aura Koleksiyonları ile bu yıl 8’incisi düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde, sadece 8 tasarıma verilen Üstün Tasarım Ödülleri’nin 2’sini alarak Türkiye için gurur verici bir gelişmeye imza attıklarını kaydeden Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, lansman sırasında şunları söyledi:

 “Türkiye’nin dünyadaki vitrinine değer kazandırıyoruz”

“Türkiye’nin porselen üretimi ve tasarımındaki üstün gücünü dünya ülkelerine kazandırarak ülkemizin dünyadaki vitrinine değer kazandıran Kütahya Porselen olarak, bugüne kadar imza attığımız koleksiyonlarımız ile dünyadan ve Türkiye’den çok sayıda ödüle layık görüldük. Tasarımdaki ve üretimdeki başarımızı taçlandırdık. Bugün burada lansmanını gerçekleştirdiğimiz koleksiyonlarımızda,tüm ürünlerimizde olduğu gibi sağlık konusunun da altını çizdik. Porselenin teknik sınırlarını zorlayan sıradışı koleksiyonumuz ile porselende yeni bir trend başlattık. 

Farklılaşma sağlayan yüzey ve renk oyunları

Aura Koleksiyonu, bilinen üretim metotlarının dışında uygulamalar yapılarak üretilmiştir ve bu tür yöntemlerin ilk örneklerinden biridir. Aynı bünyede 3 farklı renkte malzeme kullanılarak yapılan tasarımlar farklılık yaratmıştır. Bu özel koleksiyonun üretimi için özel süreç tasarlanmış, teknik anlamda porselenin sınırları zorlanmış ve mevcut porselen ürünlerden belirgin şekilde ayrıştırılmıştır. Renklendirme porselen bünyede yapılmıştır, ürünlere hijyenik özelliği veren kullanılan sır şeffaftır. Farklılaşmayı sağlayan yüzey ve renklerin oyunları planlanırken seri üretim sürecinin her aşamasına uyumluluk göz önünde bulundurulmuştur. Ürünler üzerine sır uygulaması hijyen sağlamanın yanı sıra kullanım ömrünü de uzatmaktadır.

Güral: “2020’de ihracatta katma değerli ürünlerimiz yüzde 30 seviyesinde olacak”

İhracat ile ilgili önemli açıklamalar yapan Sürmeli, “2019 yılında ihracat alanında marka olarak ortaya koyduğumuz hedeflerimizi tutturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2020 yılında ihracat rakamlarımızı yükseltmeyi hedefliyoruz. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2019 yılında yaptığımız yüzde 45 ihracatın içindeki yüzde 20’lik dilimini katma değerli ürünler oluşturdu. 2020 yılında ise katma değerli ürünlerin ihracattaki payını yüzde 30 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.” Dedi.

Katma değerli ürünlerin Kütahya Porselen’i dünya çapında ve mevcut uluslar arası pazarda daha etkin bir konuma getireceğini kaydeden Sürmeli konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Odaklanmış pazar strateji kapsamında 2020 yılında en büyük hedefimiz mevcut Pazar payımızı artırmak olacak. Pazar payımızı artırırken şirket olarak, 4 ana strateji ile yolumuza devam edeceğiz. Markalı sürdürülebilir büyüme, marka değerini artırma, karlılık ve sürekli gelişme olacak. Bu stratejileri ise AR-GE’ye verdiğimiz önem ile gerçekleştireceğiz. İnovasyon, AR-GE ve tasarım gibi değerlerimiz ile 2020 yılında da her zaman olduğu gibi sağlığı ön planda tutarak kullanıcı dostu, daha nitelikli, estetik ve katma değerli ürünler geliştireceğiz. Bu anlamdaki ürünlerimizi dünya pazarlarına sunarak, ülke ekonomisine katkı sağlayacağız.”