SON DAKİKA

Türk Eximbankın hedefi 15 bin müşteri

Yatırım Haberleri

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, bugün itibarıyla 10 bin 128 ihracatçı firmayla çalıştıklarını belirterek, "Hedefimiz düzenli ihracat yapan 15 bin şirketin tamamıyla çalışmak" dedi.

Yıldırım, Başkent OSB Bölge Müdürlüğünde, bankanın kredi, sigorta ve garanti programları hakkındaki toplantıda yaptığı konuşmada banka olarak toplam ihracatın yüzde 25'ine destek verdiklerini, ülke genelinde kullandırılan ihracat kredilerinin yarısını da kendilerinin sağladığını söyledi. 

İhracat sigortası alanında Türkiye'nin en büyük kurumu konumunda bulunduklarını dile getiren Yıldırım, ihracatçılar için bu yıl verilecek destek hedefini 46 milyar dolar belirlediklerini hatırlattı.

Yeni Ekonomi Programı'nda bankanın şube sayısını artırması ve diğer beklentilerin yer aldığını dile getiren Yıldırım, Türk Eximbank'ın bugün itibariyle yurt genelinde 12 şube ve 14 irtibat bürosunun bulunduğunu ifade etti. 

Bankanın müşteri sayısının de kendileri için çok önemli bir gösterge olduğunu anlatan Yıldırım, "Bugün itibarıyla 10 bin 128 ihracatçıyla çalışıyoruz. Türkiye'de 70 binin üzerinde ihracatçı şirket var ama bunlardan arka arkaya 3 yıl ihracat yapan şirket sayısı 15 binlere düşüyor. Biz banka olarak düzenli ihracat yapan bu 15 bin şirketin tamamıyla çalışmak istiyoruz." diye konuştu.