SON DAKİKA

Ufuk Tarhan

Ufuk Tarhan

tufuk@m-gen.biz

Eğer yakın gelecekte pek çok iş yok olacaksa…

Gerçekçi ve dürüst olmak gerekirse “Evet, teknoloji sayesinde yakın gelecekte pek çok işi insanlar tarafından yapılmasına gerek kalmayacak hale getireceğiz” dememiz gerekiyor. Aslında ve zaten böyle bir yönelim başladı bile.  O yüzden de hemen her ülkenin şimdi ve gelecekte halledilmesi gereken sorunlar listesinin başında ‘işsizlik’ geliyor. Ancak hemen yanı sıra şunu da eklememiz şart. Tamam bir sürü iş, iş olmaktan çıkacak, o işten para kazananları yolu tıkanacak ama şimdiye kadar hayal dahi etmediğimiz pek çok yeni alanda, yepyeni işler, iş yapış biçimleri, düzenekleri de oluşacak. İş gücü, iş yapma halleri yeni gelişmelere uygun hale gelecek, bambaşka şekillere dönüşecek. Dönüşmek zorunda kalacak. Aşağıda bundan sonraki işe alım/iş bulma, işte tutundurma/tutunma ya da yeniden eğitme/donanım kazanma konularında geleceği belirleyecek dört önemli değişikliği paylaşıyorum. Hem bireylerin hem de kurumların, kişisel-kurumsal stratejileri ve yatırım tahsisatları için bunları çok dikkate alması gerekiyor…

 

1-Herkes uzaktan çalışabilecek hale gelecek: Uzaktan çalışma denildiğinde otomatikman herkesin evde ya da kafelerde ve kamusal, açık alanlarda kendi kendine çalışması akla geliyor. Oysa drone’lar, uzaktan kumanda edilebilen, örneğin sağlık cihazları gibi farklı sektörlerde kullanılacak çeşitli araçların uzaktan kullanılması da bu kapsamda düşünülmeli. Çok yakın gelecekte çeşitli cihazları hareket ettirmek, onlara bir şeyler yaptırmak, fiziksel olarak birbirinden çok uzak yerlerdeki insanlar ve ekip elemanları tarafından yapılabilir hale gelecek. Bunun için dünyanın çok iyi eğitilmiş operatörlere, büyük tasarımcılara ihtiyacı olacak. Bu doğrultuda yolu açacak ve genişletecek kritik sektörler IT, finans ve iletişim olacak.

 

2-Gelecekte herkes bağımsız bir acente, ajans olacak: Gelecek nesiller iş aramak zorunda kalmayacak, iş onlara gelecek. Çünkü daha şimdiden Uber sürücülerle yolcuları, Airbnb evi olanlarla geçici misafirleri, LinkedIn iş arayanlarla şirketleri buluşturuyor. Aynı mantıkla, tarayıcı-merkezli (browser-centric) dünyada her türlü iş için yetenekli insanlarla onlara ihtiyacı olanlar benzer şekilde buluşacaklar. Hemen her alanda şirketler ve işverenler; yeteneklerini STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) doğrultusunda geliştirebilmiş iş gücüne, buluşturucu servisler sayesinde ulaşılabilecekler.

 

3-Hemen her şeyde dış kaynak kullanacağız: Şirketler zaten uzun süredir maliyetlerini azaltmak ve daha uzman hizmete ulaşmak için dış kaynak kullanıyor. Bu durum iyice gelişecek. Her alan ve konuya yayılacak. Firmaların bir sürü insanı aynı yerde çalıştırmak için büyük ofis giderlerine katlanmalarına, insan yönetmek için çabalamalarına gerek kalmayacak. Çok daha yetenekli iş gücü, çok daha ekonomik koşullarla uzaktan da çalıştırılabilecek. Bu sayede şirketler bürokratik kurallar geliştirmeye değil, kurum kültürü oluşturmaya odaklanacaklar. Verimlilik ve insanlık artacak

 

4-Yetenek ve yetkinlik gelişimi çok ama çok farklılaşacak: İnsan eli ile yapılan işler teknoloji ile yapılacaksa, burun buruna çalışmak azalacaksa; o zaman yetkinlik tariflerinin, organizasyon biçimlerinin, eğitimlerin de baştan aşağı değişmesi gerekiyor. İnsanları bile bile gelecekte makinaların yapacağı işler için güdülemek, bunaltmak, eğitmek hiç de akıl kârı görünmüyor. Bütün dikkati eğitim içeriklerine, öğrenme olanaklarına ve geleceğin yetenekli insanlarının nasıl oluşacağına yöneltmek gerekiyor. Bu noktada MOOC’lar (Massive Open Online Courses- Kitlesel Açık Online Kurslar) yani uzaktan, online eğitim servislerine büyük iş düşecek. Onların gelişmesi oranında herkes istediği beceriyi edinecek ve becerisini belgeleyen sertifikasyonları alabilecek. Ve tabii ki aynı şekilde uzmanlar, becerikli kişiler de aynı zamanda birer MOOC eğitmeni olabilecek.